Energomonk
< Domů na blog

Jaký bude dlouhodobý vývoj cen plynu a elektřiny pro rok 2023 a 2024?

Ceny plynu a elektřiny budou i letos okupovat horní hranice zastropovaných cen. Zajímá vás, jak se budou ceny obou komodit měnit letos a příští rok? To schvalujeme, nicméně odhady se dnes značně liší, a tak se nedá s přesností předpovědět, jaký bude další vývoj, vše záleží na situaci u nás i ve světě. Víme však, co můžete udělat, aby účty za energie nezruinovaly váš rodinný, nebo firemní rozpočet. Jaký soubor doporučení vydali naši odborníci? Ochrání vás například úsporné vytápění nebo výroba vlastní elektřiny. 

Zpátky do minulosti…

Nejvyšší ceny jsme dosud všichni zaznamenali v roce 2022 na přelomu srpna a září. Dozvuky pandemie rychle vystřídala válka na Ukrajině, narostly ceny emisních povolenek a odstavování jaderných elektráren ve střední Evropě. To všechno stojí za růstem cen elektřiny. Ještě koncem roku 2022 bylo možné čerpat příspěvek ve výši 3.500,- z Úsporného tarifu pro domácnosti. Tento příspěvek 1.1.2023 nahradilo zastropování cen energií. 

Jaký bude rok 2023? 

Je velice pravděpodobné, že ceny se budou držet stále poměrně vysoko. Odborníci očekávají pokles cen až v roce 2024. Obchodníci musí nakupovat energie dopředu. Takže i přesto, že na burze již cena klesla, budeme ještě letos čerpat energii nakoupenou za vysoké ceny. Maximální cena za 1 kWh elektřiny je 5 Kč/KWh bez DPH, s DPH to je 6,05 Kč/KWh. Týká se jí zastropování cen, které je platné na celý rok s tím, že jej vláda může v případě potřeby prodloužit. Tento cenový strop je zaměřený především na domácnosti, menší firmy, školy, nebo třeba poskytovatele zdravotní a sociální péče. Zastropovány jsou také měsíční poplatky za odběrné místo, kdy se bavíme o částce 130 Kč. Nic se nemění u tarifů s nižší sazbou. I přes tato opatření se dá očekávat, že platby za energie zůstanou ještě po nějakou dobu vyšším nákladem v domácnostech.

Co ovlivní vývoj cen?

Zásadní bude ekonomická situace v zemích, kde se plyn a elektřina vyrábějí, a také míra poptávky po energiích v jednotlivých zemích. Pojďme se ale podívat podrobněji na faktory, které ovlivní cenu plynu a elektřiny. 

Ceny plynu ovlivní například omezení spotřeby firem a domácností v Evropě. Dalším faktorem, který může měnit cenu plynu je počasí. To má přímý vliv na stav zásobníků na konci topné sezóny. Důležitým faktorem bude další vývoj války na Ukrajině a schopnost najít jiné zdroje za dodávky plynu z Ruska. Na změně ceny se kladně podepíše výstavba nových kapacit LNG v Evropě, či upřednostňování dodávek LNG dle vývoje ekonomické situace ve východní Asii a v Evropě. 

Cena elektřiny se bude vyvíjet na základě rozvoje obnovitelných zdrojů energie či počasí. Dále ji ovlivní změny cen za uhlí, plyn a emisní povolenky, znovuuvedení do provozu nyní odstavených francouzských jaderných elektráren a odstavování jaderných a uhelných elektráren v Německu.

Prognózy a odhady

Pro Seznam Zprávy vyjádřil prognózu ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer, ten řekl, že ceny pro zákazníky naopak porostou. „Obchodníci vždy nakupují dopředu, takže zjednodušeně řečeno ještě pořád mají část energie na současné dodávky nakoupenou za výrazně nižší ceny,“ říká Macenauer. Proto je podle něj sice dobré posuzovat nabídky jednotlivých dodavatelů, ale v reálu není šance, že by si někdo sjednal výrazně výhodnější produkt oproti ostatním.

Odborníci také radí, aby se lidé vyhnuli jakýmkoliv dlouhodobým kontraktům. Změny cen určitě přijdou, tak ať máte tu nejvýhodnější právě vy.

Pakliže Evropu nepřekvapí výrazně chladná zima, bude se dařit zprovozňovat plánované LNG terminály a výrazně nevzroste poptávka po zemním plynu, mohla by cena klesat. „Při souhře příznivých podmínek může cena plynu pro letní období 2023 klesnout až o 40 procent na 80 €/MWh,“ myslí si Macenauer. 

Ředitel dodavatele energií Yello Michal Kulig se domnívá, že: 

Pokud bude nastavená cena výrazně nižší než tržní cena, může dojít k tomu, že vznikne nedostatek energie. Nedokážeme nikdy zajistit, že se nevyveze jinam, kde zastropování neplatí, nebo že někdo zvýší svoji spotřebu, protože se mu to při nízké ceně vyplatí.“

Že by ceny elektřiny a plynu v následujícím roce klesly na předkrizovou úroveň, by ale odběratelé očekávat neměli. „Myslím si, že to v tuto chvíli reálné není,“ uzavírá Kulig.

Obnovitelné zdroje – trend v oboru číslo 1

Protože se očekává, že průměrná cena elektřiny bude i nadále vysoká, začínají se čím dál tím častěji využívat levnější elektrárny. Nabídka se tedy rozšíří o další možnosti, které umožní uživatelům vyrábět levnější elektřinu.

Právě obnovitelné zdroje aktuálně produkují elektřinu nejvýhodněji a nejlevněji. Protože nepotřebují žádné palivo a není třeba platit za emisní povolenky, jsou jejich variabilní náklady téměř nulové. 

Vzhledem k tomu, že alternativní zdroje energie je téma, kterým se zabývá i Evropská unie, dá se očekávat, že bude zájem o ně narůstat. Dle informací na stránkách zpravodajství Evropského parlamentu pocházelo koncem roku 2022 více než 20 % energie spotřebované v EU právě z obnovitelných zdrojů. Tento podíl se více než zdvojnásobil od roku 2004. Současný cíl EU pro rok 2030 ve výši 32 % prochází revizí spolu s aktualizovanými cíli pro budovy, vytápění, chlazení a průmysl. V září 2022 parlament požadoval jeho zvýšení na 45 % do roku 2030. Ze stejné stránky citujeme: “V případě, že je vodík používán jako zdroj energie, nevypouští skleníkové plyny. Znamená to, že by mohl pomoci dekarbonizovat odvětví, kde je snižování emisí CO2 obtížné. Odhaduje se, že do roku 2050 by vodík mohl nasytit 20 – 50 % energetické poptávky EU v dopravě a 5 – 20 % v průmyslu.” 

V tomto směru dokonce pracuje EU na nových pravidlech, která mají postupně ukončit financování projektů EU v oblasti zemního plynu. Peníze by měly být přesměrované do vodíkové infrastruktury a také do projektů, které se specializují na zachycování uhlíku.

Dopady na spotřebitele

Nějakou dobu ještě potrvá, než se ceny na trhu uklidní. S jistotou se dá říct, že doba “levných energií” je nyní nenávratně pryč. Spotřebitelé si na podobné ceny podle odhadů počkají 1 až 2 roky. A dle vyjádření Michala Šnobra – odborníka na energetiku a minoritního akcionáře společnosti ČEZ – ani za 2 roky nebude cenová situace příjemná jako v minulosti, jeho vyjádření zní jasně: “Nepochybné ale je, že ta budoucí běžná cenová hladina energií bude o dost vyšší než ta, na kterou jsme byli ještě z nedávných let zvyklí.“ 

Jak se připravit na změny v cenách energií? Jak lze ušetřit na nákladech za energie? Obecných rad najdete na internetu mnoho. Ale co pomůže právě vám? Obraťte se na nás a my vám poradíme, jak můžete ušetřit.

Další články

Další články
5 + 1 důvodů proč se stát energeticky nezávislý

Jste energeticky nezávislá firma, či domácnost? Energetická nezávislost označuje míru soběstačnosti objektu na externích zdrojích. V současné době, kdy ceny energií dosáhly historického maxima, se tento pojem využívá čím dál…

Přečíst článek
Kdo je Energomonk a jak vám pomůže ušetřit na...

Na našem trhu je celá řada společností, které se zaměřují na instalace fotovoltaiky, tepelná čerpadla a další přístroje. Chrlí jednu radu za druhou, jak mohou firmy a domácnosti šetřit na…

Přečíst článek
Vyplatí se pořídit tepelné čerpadlo?

Rádi byste před novou topnou sezónou snížili náklady za vytápění? Pro které objekty se tepelné čerpadlo vyplatí, a pro které ne? Tepelná čerpadla v posledních měsících zažívají nevídaný zájem o…

Přečíst článek
Jaký bude dlouhodobý vývoj cen plynu a elektřiny pro rok...

Ceny plynu a elektřiny budou i letos okupovat horní hranice zastropovaných cen. Zajímá vás, jak se budou ceny obou komodit měnit letos a příští rok? To schvalujeme, nicméně odhady se…

Přečíst článek
Co si představit pod pojmem energetické úsporné...

“Zdražování energií!”, “Je třeba šetřit energie.”, “Je nutné, aby domácnosti i firmy zacházely hospodárněji s energiemi”, podobná spojení se kolem nás objevují snad ze všech médií čím dál tím častěji,…

Přečíst článek
Jak vybrat firmu pro instalaci tepelného čerpadla nebo...

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo. Už víte, jak fungují, už víte, že se vám vyplatí, ale víte už, jaká firma vám je nainstaluje? Dnes se zaměříme právě na to, jak poznat…

Přečíst článek
Jak vytvořit energeticky nezávislé bydlení?

Plánujete stavbu domu? Hledáte cesty, jak ušetřit? A víte, že existuje cesta, která vás oprostí od sledování zvyšujících se cen energií? Jde o poměrně nový koncept, ale v Čechách se…

Přečíst článek
Jaká je návratnost fotovoltaiky?

Fotovoltaika – černé panely, které můžeme potkávat ve velkém množství na polích, nebo v menším množství na střechách domů. Jednotlivé panely využívají sluneční záření a pomocí fotoelektrického jevu na velkoplošných…

Přečíst článek