Energomonk
< Domů na blog

Jaká je návratnost fotovoltaiky?

Fotovoltaika – černé panely, které můžeme potkávat ve velkém množství na polích, nebo v menším množství na střechách domů. Jednotlivé panely využívají sluneční záření a pomocí fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových fotodiodách vytváří elektřinu. Tato metoda je obzvlášť šetrná k životnímu prostředí, pořízení podporuje stát různými dotacemi a jejím hlavním cílem je ušetřit vaše peníze. Věřím, že tyto poslední řádky vás zaujaly, a chcete se dozvědět, jak ušetřit na elektřině — pak čtěte dále. 

Přidám ještě pár čísel

Odborníci již dnes tuší, že české domácnosti letos zaplatí za elektřinu okolo 300 miliard více oproti minulému roku. Odhaduje se, že v roce 2023, průměrná rodina, žijící v bytě s obvyklou spotřebou 2,5 MWh ročně, zaplatí o 15 až 20 tisíc více než loni. Specialisté z České spořitelny spočítali, že pokud bydlíte v rodinném domku a máte elektrické topení, připlatíte si na elektřině o 60 až 74 tisíc Kč více. Nelíbí se vám takové vyhlídky? Pak nastal čas začít uvažovat o přístupu k levnější elektřině. 

To si uvědomuje stále více lidí, kontaktují nás a ptají se, jak jim můžeme pomoci. A my jim nabízíme levnější variantu, obnovitelné a ekologické elektřiny získávané v podstatě z nevyčerpatelného zdroje energie – slunečních paprsků, takzvanou fotovoltaiku. 

Jsou i další důvody, proč si pořídit fotovoltaiku?

  • Nebudete závislí na dodavateli elektřiny.
  • Návratnost investice do fotovoltaiky se promítne v účtech za elektřinu.
  • Energii budete vytvářet ze slunce, takže se budete podílet na šetření životního prostředí. 
  • Součástky a samotné panely jsou kompletně recyklovatelné, pouze v případě baterií záleží na jejím typu.
  • Majitelé fotovoltaiky mají případnou likvidaci panelů předplacenou v recyklačním fondu, stejně jako u elektrospotřebičů. 
  • Fotovoltaickou elektrárnu podporují i státní dotace, mnohdy ve výši 95 % ceny.
  • Jde o dlouhodobé řešení.
  • Životnost fotovoltaických panelů je 35 let a více, v případě střídačů a baterií přibližně 15 let. 
  • Nevyžaduje prakticky žádnou údržbu
  • Pokud si vyberete fotovoltaickou elektrárnu s akumulací, můžete na elektřině dokonce i vydělat, nespotřebovanou energii prodáte svému dodavateli elektřiny.
  • Ohřejete také vodu v bojleru. 
  • Rok od roku při užívání panelů je účinnost panelů a efektivita jejich výroby lepší. 
  • Čím déle panel používáte, tím větší část energie je pokryta z obnovitelných zdrojů.

Faktory ovlivňující návratnost investice do fotovoltaiky

Návratnost investice do fotovoltaiky ovlivňuje například cena energie. Ještě nedávno ji garantovali výrobci slunečních elektráren do 10 let. Všichni ale víme, že růst cen elektřiny v poslední době rostl tak markantně a tak rychle, že lámal veškeré rekordy. Nyní tedy můžeme s jistotou říci, že návratnost by měla být do 5 let. A Češi si toto plně uvědomují. Na internetu jsou k dispozici statistiky, ve kterých je uvedené číslo 9.354. Přesně tolik elektráren bylo nainstalováno JEN za první pololetí roku 2022, pro vaši představu jde o meziroční nárůst skoro 200 %!

Co dále ovlivní návratnost investice do fotovoltaické elektrárny?

  • Frekvence používání – odborníci se shodují, že fotovoltaika na objektu, kam jezdíte třeba jen na víkendy nedává smysl. Spotřeba elektřiny by měla být nad 2 MWh ročně, pak se investice do solární elektrárny vyplatí. 
  • Dostatečné místo a vhodná plocha na střeše – orientace na správnou stranu, ale i sklon panelů zásadně ovlivňuje výkon elektrárny. Doporučujeme využít tu část střechy, která je orientována na jižní stranu. V našich podmínkách je optimální také šikmá střecha. Nejlépe se sklonem +- 35 stupňů. 
  • Jak u vás svítí sluníčko? – Možná zvláštní otázka, ale podstatná, v případě výroby energie ze slunečního záření. Za hustého deště, nebo sněhové vánice, prakticky žádnou elektřinu nevyrobíte. Kolik tedy máte v místě vašeho domova slunečných dní v roce?
  • Instalace systému bez akumulace – i to je způsob, jak návratnost významnou měrou zkrátit, pak se bavíme o jednotkách let, a to i bez dotací. Tady je však jedno velké ALE — podmínkou je, aby byl zákazník schopen vyrobenou elektřinu okamžitě spotřebovat. 

Zajímavost:

Přibližně rok a půl trvá, než solární panel v naší zemi vyrobí tolik elektřiny, kolik bylo třeba na jeho výrobu

Výpočet návratnosti na příkladech

Uvedeme modelový příklad. Bavíme se o fotovoltaické elektrárně o výkonu 5 kWp umístěné na střeše rodinného domu. Sklon střechy je ideální a do provozu byla elektrárna uvedená v roce 2012. 

Fotovoltaický systém 5 kWp, zvolená forma podpory „Zelenými bonusy“

V domě se bude většina vyrobené elektrické energie spotřebovávat. Pro systémy instalované v roce 2012 do výkonu 30 kWp je Zelený bonus stanoven na 5 080 Kč/MWh.

Celková investice285 000 Kč (cena s 14% DPH)
Množství ročně vyrobené energie4 900 kWh
Zelený bonus5,08 Kč/kWh
Cena silové elektřiny3,50 Kč/kWh

Návratnost vypočítáme podílem výše investice a součtu ročního výnosu a ušetřených peněz za nenakoupenou elektrickou energii. Dále je nutné počítat s degradací fotovoltaického panelu o cca 1% ročně, což ve výpočtu zastupuje konstanta 0,887.

Návratnost = 285 000 Kč/(((4 900 kWh * 5,08 Kč) + (4 900 kWh * 3,50 Kč)) * 0,887) = 7,6 roku

Z výpočtu vyplývá, že při zvolené podpoře Zelenými bonusy je možné v prvním roce vydělat:

Zelený bonus za vyrobenou elektřinu24 892 Kč
Ušetřená, nenakoupená elektřina17 150 Kč
Celkový roční výnos42 042 Kč

V tomto případě vycházela návratnost vložené investice přibližně na 8 let. Po těchto 8 letech bude již jenom vydělávat a šetřit. Je nutné upřesnit také fakt, že uvedený výpočet je velmi teoretický. Protože jen velmi těžko se podaří spotřebovat 100 % vyrobené elektřiny v objektu, ve výpočtu rovněž nejsou zahrnuty náklady na pojištění, údržbu či jiné náklady. Na druhou stranu cena silové elektřiny bude s největší pravděpodobností růst a profit z nenakoupené elektřiny bude o to větší. 

Fotovoltaický systém 5 kWp, zvolená forma podpory výkupními cenami.

Veškerá vyrobená elektrická energie bude prodávána regionálnímu provozovateli distribuční soustavy (E-ON, ČEZ, PRE) za výkupní cenu. Pro systémy instalované v roce 2012 do výkonu 30 kWp byly výkupní ceny stanoveny na 6 160 Kč/MWh.

Celková investice285 000 Kč (cena s 14% DPH)
Množství ročně vyrobené energie4 900 kWh
Výkupní cena6,16 Kč/kWh

Návratnost vypočítáme rozdílem výše investice a každoročním výnosem z prodeje. Výše výkupní ceny je ze zákona garantovaná po dobu 20let a je každoročně navyšována o index cen průmyslových výrobců a to o 2 – 4%. Toto každoroční navýšení výkupní ceny je garantováno zákonem. Ve výpočtu je použito navýšení o 2%, dále je zde zohledněna degradace účinnosti fotovoltaického panelu o 0,8% ročně.

Závěrem: 

Pokud zvolíte vhodné finanční plánování a vyberete správný solární systém, pak může být návratnost fotovoltaiky opravdu vysoká a rychlá. V budoucnu se navíc očekává ještě vyšší efektivnost a snížení ceny fotovoltaických elektráren. Stejně jako v jiných oborech, i my očekáváme nové materiály a technologie, které jsou nyní ve vývoji. Těšíme se například na krystalizované perovskity a nový typ fotovoltaického materiálu, který se jeví jako velmi slibný pro budoucí vývoj fotovoltaiky. 

Sami uživatelé měli jeden opakující se požadavek — aby byly fotovoltaické panely více integrovány do stavebního designu, tomu se snaží vývojáři a designéři vyjít vstříc, a proto budou moci být panely použity například na fasádách budov, střechách, a dokonce i na silnicích.

Dalším krokem v budoucím vývoji fotovoltaiky bude zřejmě využití umělé inteligence. To proto, aby došlo k optimalizaci výroby elektrické energie z fotovoltaických panelů a jejich integrace do sítí elektrické energie.

Dá se tušit, že fotovoltaická energie bude hrát významnou roli při snaze o udržitelnější a ekologičtější způsoby výroby elektrické energie, což povede k rapidnímu snížení emisí skleníkových plynů a k omezení závislosti na fosilních palivech. 

Naším cílem je pomoci vám s projektem a s následnou realizací fotovoltaiky, pomůžeme také s vyřízením veškeré administrace spojené s žádostí o státní dotaci. Už nyní nás hřeje u srdce pocit z dobře vyřešené otázky ušetření peněz pro vaši domácnost.

Další články

Další články
5 + 1 důvodů proč se stát energeticky nezávislý

Jste energeticky nezávislá firma, či domácnost? Energetická nezávislost označuje míru soběstačnosti objektu na externích zdrojích. V současné době, kdy ceny energií dosáhly historického maxima, se tento pojem využívá čím dál…

Přečíst článek
Kdo je Energomonk a jak vám pomůže ušetřit na...

Na našem trhu je celá řada společností, které se zaměřují na instalace fotovoltaiky, tepelná čerpadla a další přístroje. Chrlí jednu radu za druhou, jak mohou firmy a domácnosti šetřit na…

Přečíst článek
Vyplatí se pořídit tepelné čerpadlo?

Rádi byste před novou topnou sezónou snížili náklady za vytápění? Pro které objekty se tepelné čerpadlo vyplatí, a pro které ne? Tepelná čerpadla v posledních měsících zažívají nevídaný zájem o…

Přečíst článek
Jaký bude dlouhodobý vývoj cen plynu a elektřiny pro rok...

Ceny plynu a elektřiny budou i letos okupovat horní hranice zastropovaných cen. Zajímá vás, jak se budou ceny obou komodit měnit letos a příští rok? To schvalujeme, nicméně odhady se…

Přečíst článek
Co si představit pod pojmem energetické úsporné...

„Zdražování energií!“, „Je třeba šetřit energie.“, „Je nutné, aby domácnosti i firmy zacházely hospodárněji s energiemi“, podobná spojení se kolem nás objevují snad ze všech médií čím dál tím častěji,…

Přečíst článek
Jak vybrat firmu pro instalaci tepelného čerpadla nebo...

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo. Už víte, jak fungují, už víte, že se vám vyplatí, ale víte už, jaká firma vám je nainstaluje? Dnes se zaměříme právě na to, jak poznat…

Přečíst článek
Jak vytvořit energeticky nezávislé bydlení?

Plánujete stavbu domu? Hledáte cesty, jak ušetřit? A víte, že existuje cesta, která vás oprostí od sledování zvyšujících se cen energií? Jde o poměrně nový koncept, ale v Čechách se…

Přečíst článek
Jaká je návratnost fotovoltaiky?

Fotovoltaika – černé panely, které můžeme potkávat ve velkém množství na polích, nebo v menším množství na střechách domů. Jednotlivé panely využívají sluneční záření a pomocí fotoelektrického jevu na velkoplošných…

Přečíst článek