Energomonk
< Domů na blog

Jak vytvořit energeticky nezávislé bydlení?

Plánujete stavbu domu? Hledáte cesty, jak ušetřit? A víte, že existuje cesta, která vás oprostí od sledování zvyšujících se cen energií? Jde o poměrně nový koncept, ale v Čechách se stává čím dál, tím víc vyhledávaným. O této variantě byste rozhodně měli vědět více informací, protože vám může dlouhodobě ušetřit spoustu peněz a starostí. Rostoucí náklady na energie, ale také ochrana životního prostředí, to jsou hlavní důvody, proč se o tzv. soběstačných stavbách, nebo také ostrovních stavbách, mluví častěji. 

Počáteční investice může být vyšší, nicméně si buďte jisti, že peníze se vám začnou brzy vracet, neboť vám mj. klesnou náklady na vytápění vodu a elektřinu. Další nespornou výhodou je, že pokud vypadne v obci proud, vůbec se vás to nebude týkat. 

Pokračujte ve čtení, ať se dozvíte, zda je soběstačný dům vhodný i pro vás.

.

Jak by mělo bydlení ideálně vypadat?

Jde v podstatě o dům, který je navržený tak, aby na 100% využíval technologie, díky kterým majitel dosáhne energetické nezávislosti, jinými slovy využívá energii ze slunce, voda je přiváděna ze studny, využívá tepelné výměníky, a třeba i dešťovou a šedou vodu. Ano, výstavba takového domu je finančně náročnější, ale věřte, že jde o dobře investované peníze, které se vrátí rychleji, než tušíte. Technologie jako: baterie pro ukládání přebytečné energie, fotovoltaické panely apod. jsou ty, které budou vaše finance šetřit v následujících letech. 

Soběstačné domy jsou napojené na studnu a disponují technologií na přečištění vody, využívají také systém pro sběr dešťovky, což umožňuje vodu využít v domácnosti nebo na zahradě. 

Všeobecně se dá říct, že návratnost investice do stavby může být přibližně do 10 let. Rozhodující je však návrh a udržitelnost domu. 

Abyste maximalizovali pasivní zisky, je třeba, aby konstrukce pasivního domu splňovala tyto body:

  • vhodná tepelná izolace,
  • odstranění tepelných mostů a vazeb,
  • okna v maximální míře orientovaná na jih,
  • správně navržený větrací systém s rekuperací tepla z odpadního vzduchu,
  • konstrukce domu musí být velmi těsná, aby zamezila případným infiltracím,
  • regulovatelný vytápěcí systém.

Jaký typ materiálů je potřeba pro stavbu?

Energeticky nezávislé domy jsou většinou stavěné ze zděných systémů, nebo dřevostaveb. Již naši předci věděli, že dřevo má skvělé tepelně izolační vlastnosti a současně chrání před chladem. Víme, že majitelé dřevostaveb na vytápění ročně ušetří desítky tisíc korun, další výhodou dřeva je jeho schopnost vyrovnávat vlhkost v interiéru, současně udržuje v místnostech stabilní klima. Počítejte s tím, že váš energeticky nezávislý dům bude postavený z ekologicky a trvale udržitelných materiálů. Je možné ale zvolit pro stavbu i beton, nebo ztracené bednění.

Instalace technologií

Energeticky nezávislé domy pracují perfektně se systémem větrání. V zimě například ohřeje odváděný vzduch, ten venkovní. Do některých domů je vzduch přiváděn podzemním potrubím, tak se vzduch v létě chladí a v zimě naopak ohřeje. Centrální větrací systém je také schopný využít přebytky slunečního tepla z jižních místností v rekuperátoru. Cirkulace navíc zajistí odvod tepla do dalších místností v domě. 

Ano, máte pravdu! Zapomeňte na větrání domu okny! Ta bývají pevně zasklená. To mimochodem snižuje cenu oken. 

Tepelná izolace 

U pasivního domu se používá 40 cm tlustá izolační hmota, proto je nutné, aby zdi byly tvořené kombinací několika materiálů, je jedno, zda půjde o zděnou konstrukci, dřevo, beton atd. 

Zcela zásadní je však to, aby byly eliminovány tzv. tepelné mosty, ty bývají často u složitějších konstrukcí staveb. Právě tepelné mosty stojí za zvýšením energetické náročnosti budov. V porovnání s jinými místy tudy dochází k rychlejšímu průniku tepla ze stavby ven. Díky tepelným mostům se mohou tvořit plísně, rychleji degraduje stavební konstrukce a zvyšuje se energetická náročnost stavby. Stejně zásadní je správná izolace podlah a střechy. 

Solární panely

Slunce – zdroj tepla i elektřiny. Tedy pokud disponuje dům fotovoltaickými a solárními panely. Správnou práci v maximální míře mohou solární panely odvádět pouze v případě, že budou umístěné na vhodném místě na střeše. Rozhodování začíná již při výběru vhodného pozemku, nestíněné, prosklené plochy by pak měly být také orientované na jižní stranu, aby do místností pronikalo co nejvíce přírodního světla. 

Panely se nejčastěji umisťují na střechu domu, nebo na pozemek u domu. Existují i panely, které je možné umístit svisle na fasádu. Ty ale většinou přinesou o třetinu méně tepla. Fajnšmekři, kteří chtějí tento systém využít skutečně na maximum, doplňují panely ještě o polohovací zařízení. 

Je nutné mít aktivní systém se solárními kolektory, pak je možné ohřívat vodu na mytí, nebo s ní přitápět, je důležité volit takový kolektor, který bude schopen pokrýt veškeré vaše potřeby po větší část roku. Platí, že velikost akumulační nádrže roste úměrně s mírou využití sluneční energie. Tady narážíme na poměrně drahý bod — cena tlakových nádrží se pohybuje hodně vysoko a často se vyplatí energii kupovat, než utrácet za drahý akumulátor. 

“Domácí elektrárna”

Pokud připojíte dům k elektrické síti, můžete toho využít. Vytvoříte si totiž akumulátor elektřiny. Funguje to v celku jednoduše. Přebytky elektřiny se dodávají do sítě, a v případě potřeby se naopak elektřina odebírá. Je však nutné, abyste splňovali technické požadavky majitele sítě. Současně je nutné získat licenci pro výrobu elektřiny. 

Pokud však chcete mít dům zcela nezávislý na síti, počítejte s tím, že budete muset zdroj elektřiny doplnit, a to regulací pro tzv. ostrovní provoz, ta musí umět reagovat na náhlou zátěž při zapnutí, či vypnutí silnějšího spotřebiče — třeba pračky.

Kolik to bude stát? 

Všechna tato zařízení zvyšují hodnotu domu, podobně jako třeba bazén, nejsou pro standardní bydlení nutností, ale je dost pravděpodobné, že energetická nezávislost bude spolu s časem více oceňována, obzvlášť při nynějším růstu cen energií. Oceníte ji také v momentě, kdy klesnou příjmy domácnosti. Další výhodou je, že rozsáhlejší fotovoltaické elektrárny umožňují vyrobenou energii prodávat zpět do sítě. Různé studie ukázaly, že v dnešní době je možné postavit dům v pasivním standardu jen o 10% dráž oproti standardnímu domu.

V současné době platí, že největší množství energie je potřeba na vytápění domu, v případě pasivních domů to však nemusí být pravda, spotřeba tepla na vytápění bývá často menší než 15 kWh/m2 za rok. Řekněme, že máte pasivní dům s podlahovou plochou 150m2, tudíž spotřebujete přibližně 2,3 tisíce kWh. Ohřívání teplé vody pro 4 osoby se pohybuje v rozmezí 4 až 6 tisíc kWh.

Pokud pořídíte drahý solární systém, myslete i na správnou izolaci domu, jinak vám bude špatně izolovanými stěnami teplo utíkat

Naopak snížení ceny může přinést výběr pozemku, protože ostrovní dům není napojený na inženýrské sítě, tudíž může stát na nezasíťovaném pozemku, čímž můžete ušetřit stovky tisíc korun na parcele. 

Co u dosavadních domů se i v případě ostrovních domů ceny liší. Závisí třeba i na jejich vybavenosti. Například vybavení a nejmodernější progresivní technologie mohou zvýšit cenu domů na 20 až 40 000 000 Kč za dům. Nicméně je také možné se stejně kvalitními technologiemi dům postavit už za 4 miliony korun. To je už srovnatelná cena s běžným rodinným domem. 

Můžete čerpat i dotace

Zajímavé možnosti financování nyní nabízí program „Nová zelená úsporám“. Sklad pro rok 2023 slibuje podporu pro zájemce, kteří chtějí přejít z vytápění plynovým kotlem na tepelné čerpadlo. Program podporuje také instalaci fotovoltaiky, tepelného čerpadla, nebo nabíjecí stanice, například na tepelné čerpadlo můžete z tohoto programu získat až 80 000,-, pokud budete žádat o dotaci na tepelné čerpadlo s ohřevem teplé vody, můžete dostat až 100 000 Kč. Dotace na fotovoltaiku vám může ušetřit od 40 000 až 205 000 Kč, další příjemnou dotaci ve výši 30 000 Kč můžete získat na domácí dobíjecí stanici.

V nabídce dotací je třeba se vyznat, vědět, jaké dokumenty doložit a správně vyřídit, proto nabízíme asistenci i v tomto směru. O dotace pro vás zažádáme, případně poradíme, jak postupovat, tak můžete ušetřit čas a být třeba se svou rodinou. Jak přesně probíhá naše pomoc a poradenství se dozvíte zde

Údržba a servis

V domě budete mít skutečně nejmodernější technologii, která bude vyžadovat občasnou údržbu a kontrolu servisu. Firmy nabízí dlouholetou záruku a pozáruční servis, takže v tomto směru bude o vše postaráno. Servisní technik vám při instalaci předá všechny potřebné informace spojené s údržbou, kterou můžete provádět vy. Profesionální servis pak probíhá 1x ročně. 

Závěrem

Pokud se rozhodujete, zda je pro vás ostrovní bydlení vhodné, buďte si jistí, že se vám z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí. Skvělé je, že počáteční investice mohou zmírnit dotace od státu. Myslete také na vhodný materiál pro stavbu. Je možné, že máte v okolí někoho, kdo již energeticky nezávislý dům vlastní, zeptejte se na jeho zkušenosti. Jak praví moudré přísloví: Dvakrát měř, jednou řež — v případě domu měř i třikrát.

Pojďme si smluvit schůzku, kde vám podrobně a srozumitelně popíšeme i ukážeme, jak jednotlivé systémy fungují. Pokud se domluvíme na spolupráci, zajistíme technický dozor na stavbě a vyřídíme navíc veškerou dokumentaci spojenou s žádostí o dotace. Pokud se o tuto problematiku zajímáte už u existujícího domu, pak se na nás obraťte také, najdeme řešení i pro vás.

Další články

Další články
5 + 1 důvodů proč se stát energeticky nezávislý

Jste energeticky nezávislá firma, či domácnost? Energetická nezávislost označuje míru soběstačnosti objektu na externích zdrojích. V současné době, kdy ceny energií dosáhly historického maxima, se tento pojem využívá čím dál…

Přečíst článek
Kdo je Energomonk a jak vám pomůže ušetřit na...

Na našem trhu je celá řada společností, které se zaměřují na instalace fotovoltaiky, tepelná čerpadla a další přístroje. Chrlí jednu radu za druhou, jak mohou firmy a domácnosti šetřit na…

Přečíst článek
Vyplatí se pořídit tepelné čerpadlo?

Rádi byste před novou topnou sezónou snížili náklady za vytápění? Pro které objekty se tepelné čerpadlo vyplatí, a pro které ne? Tepelná čerpadla v posledních měsících zažívají nevídaný zájem o…

Přečíst článek
Jaký bude dlouhodobý vývoj cen plynu a elektřiny pro rok...

Ceny plynu a elektřiny budou i letos okupovat horní hranice zastropovaných cen. Zajímá vás, jak se budou ceny obou komodit měnit letos a příští rok? To schvalujeme, nicméně odhady se…

Přečíst článek
Co si představit pod pojmem energetické úsporné...

„Zdražování energií!“, „Je třeba šetřit energie.“, „Je nutné, aby domácnosti i firmy zacházely hospodárněji s energiemi“, podobná spojení se kolem nás objevují snad ze všech médií čím dál tím častěji,…

Přečíst článek
Jak vybrat firmu pro instalaci tepelného čerpadla nebo...

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo. Už víte, jak fungují, už víte, že se vám vyplatí, ale víte už, jaká firma vám je nainstaluje? Dnes se zaměříme právě na to, jak poznat…

Přečíst článek
Jak vytvořit energeticky nezávislé bydlení?

Plánujete stavbu domu? Hledáte cesty, jak ušetřit? A víte, že existuje cesta, která vás oprostí od sledování zvyšujících se cen energií? Jde o poměrně nový koncept, ale v Čechách se…

Přečíst článek
Jaká je návratnost fotovoltaiky?

Fotovoltaika – černé panely, které můžeme potkávat ve velkém množství na polích, nebo v menším množství na střechách domů. Jednotlivé panely využívají sluneční záření a pomocí fotoelektrického jevu na velkoplošných…

Přečíst článek