Energomonk
< Domů na blog

5 + 1 důvodů proč se stát energeticky nezávislý

Jste energeticky nezávislá firma, či domácnost? Energetická nezávislost označuje míru soběstačnosti objektu na externích zdrojích. V současné době, kdy ceny energií dosáhly historického maxima, se tento pojem využívá čím dál tím častěji. A proto roste zájem o informace a způsoby, jak dosáhnout energetické samostatnosti. Předkládáme vám hned 6 důvodů, proč je dobré usilovat o energetickou nezávislost.

1. Úspory na energii

Ušetřit chce každý. My jsme schopni vám pomoci se snížením spotřeby energie až o 60 % na vytápění nebo ohřevu vody. Poradíme, jak efektivněji využívat elektrické spotřebiče nebo osvětlení. Zjistíme, jak můžete optimalizovat tarif u dodavatele energií. Kromě toho, že si snížíte pravidelné platby za energie, stanete se ohleduplnější k přírodě a k budoucím generacím. Přeci jen – nejlevnější jsou ty energie, které nespotřebujete.

2. Příroda bude vděčná

V momentě, kdy začnete šetřit energii, omezíte její spotřebu. Čímž začnete šetřit také přírodní zdroje. Spalování fosilních paliv dnes není moderní a není ani nutné. Takže se navíc budete podílet na snížení produkce oxidu uhličitého a dalších jedovatých látek.

3. Využíváte obnovitelné zdroje

Jak už z jejich názvu vyplývá – obnovitelné zdroje jsou nevyčerpatelné. Takový plyn, uhlí nebo dřevo nebudeme mít k dispozici neustále. Oproti tomu slunce, vítr a řeky tu byly a pravděpodobně i nadále budou. Plusem je, že získávání energie z obnovitelných zdrojů je spojené s minimálními náklady. 

4. Prodejte energii dál

Pravdou je, že výkon, který přírodní zdroje přinesou, nelze přesně předvídat nebo plánovat. Celkové množství je závislé na počasí i na ročním období. Z toho důvodu jsou nejvyšší investice ty počáteční. Tedy do zařízení, která jsou pro tento způsob získávání energie nutná. Ať už jde o fotovoltaiku, nebo o zařízení, které bude energii ukládat pro pozdější využití. Bateriové úložiště ukládá přebytky vyrobené energie. Dá se využít době, kdy bude špatné počasí. Další variantou je prodej energie. Vaše domácnost si může sama na sebe vydělávat. Například v době, kdy budete na dovolené.

5. Štědré dotace

V případě, že se rozhodnete mít energeticky nezávislý dům, velkou část nákladů na zařízení pokryjí státní dotace. Maximální výše podpory na rodinný dům je 200.000,- Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj je zvýhodněný o 10 % vyšší podporou. Na dům v těchto oblastech můžete žádat o dotace v celkové výši až 220.000,-.

6. Zvýšení hodnoty objektu

Jakmile namontujete například fotovoltaické panely na střechu domu, zvýší se jeho celková cena. Někdy i v řádech milionů korun. Jde o dlouhodobou investici, kterou oceníte v době vysokých cen energií. Vyplatí se i v momentě, kdy půjdou ceny energií dolů. Otázku energií tak budete mít dlouhodobě vyřešenou.

Závěrem: 

Vezměme například fotovoltaický systém o výkonu 3,48 kWp, který využívá sluneční energii. Elektřinu přednostně spotřebuje dům a přebytky uloží do akumulátoru o kapacitě 4,8 kWh. Takový systém je schopný pokrýt více než 90 % současné spotřeby elektrické energie objektu. Ušetříte peníze, budete se chovat šetrněji k přírodě, a ještě můžete energii prodat dál. Myslíte, že je tam nějaké “ale”? Pak využijte náš kontaktní formulář, rádi s vámi vše zkonzultujeme.

Další články

Další články
5 + 1 důvodů proč se stát energeticky nezávislý

Jste energeticky nezávislá firma, či domácnost? Energetická nezávislost označuje míru soběstačnosti objektu na externích zdrojích. V současné době, kdy ceny energií dosáhly historického maxima, se tento pojem využívá čím dál…

Přečíst článek
Kdo je Energomonk a jak vám pomůže ušetřit na...

Na našem trhu je celá řada společností, které se zaměřují na instalace fotovoltaiky, tepelná čerpadla a další přístroje. Chrlí jednu radu za druhou, jak mohou firmy a domácnosti šetřit na…

Přečíst článek
Vyplatí se pořídit tepelné čerpadlo?

Rádi byste před novou topnou sezónou snížili náklady za vytápění? Pro které objekty se tepelné čerpadlo vyplatí, a pro které ne? Tepelná čerpadla v posledních měsících zažívají nevídaný zájem o…

Přečíst článek
Jaký bude dlouhodobý vývoj cen plynu a elektřiny pro rok...

Ceny plynu a elektřiny budou i letos okupovat horní hranice zastropovaných cen. Zajímá vás, jak se budou ceny obou komodit měnit letos a příští rok? To schvalujeme, nicméně odhady se…

Přečíst článek
Co si představit pod pojmem energetické úsporné...

„Zdražování energií!“, „Je třeba šetřit energie.“, „Je nutné, aby domácnosti i firmy zacházely hospodárněji s energiemi“, podobná spojení se kolem nás objevují snad ze všech médií čím dál tím častěji,…

Přečíst článek
Jak vybrat firmu pro instalaci tepelného čerpadla nebo...

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo. Už víte, jak fungují, už víte, že se vám vyplatí, ale víte už, jaká firma vám je nainstaluje? Dnes se zaměříme právě na to, jak poznat…

Přečíst článek
Jak vytvořit energeticky nezávislé bydlení?

Plánujete stavbu domu? Hledáte cesty, jak ušetřit? A víte, že existuje cesta, která vás oprostí od sledování zvyšujících se cen energií? Jde o poměrně nový koncept, ale v Čechách se…

Přečíst článek
Jaká je návratnost fotovoltaiky?

Fotovoltaika – černé panely, které můžeme potkávat ve velkém množství na polích, nebo v menším množství na střechách domů. Jednotlivé panely využívají sluneční záření a pomocí fotoelektrického jevu na velkoplošných…

Přečíst článek