Energomonk
< Domů na blog

Jak díky evropským dotacím ušetřit na energiích?

Lídři zemí zapojených v Evropské unii vidí, že je nutné začít více myslet na přírodu a šetřit životní prostředí. Proto EU čím dál tím vyšší částkou podporuje každého, kdo má zájem zaměnit staré dobré uhlí za modernější a ekologičtější způsob získávání energie a topení. 

Od roku 2014 až do roku 2020 rozdělila Evropská unie mezi členské státy nepředstavitelných 12,2 bilionu korun. Do roku 2030 plánuje EU poskytnout až 39 miliard korun. To je pěkná suma, že? Komu by se nehodilo ušetřit, obzvlášť v dnešní době? 

Pro účely rozdělování těchto až astronomických částek vznikl dotační program “Nová zelená úsporám”. Ten slouží na pokrytí části výdajů každému, kdo chce pomocí ekologičtějších systémů vytápění snížit emise a další skleníkové plyny na nejnižší možnou hranici. Asi vás nepřekvapí, že Nová zelená úsporám je dosud nejefektivnějším a nejvyužívanějším dotačním programem v Česku. 10 miliard. Přesně takovou sumu si mezi sebe rozdělilo 65.000 žadatelů. A to od doby, kdy program začal — tedy od roku 2014. 

Za zmínku stojí, že koncem roku 2022 byl zařazen ještě jeden program. Najdete ho také pod hlavičkou Nová zelená úsporám. Jmenuje se “Nová zelená úsporám Light” a je určen pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy.

Jak fungují dotace? Jak probíhají žádosti o dotaci? A jakým způsobem se vám povede snížit náklady na energie? Odpovědi naleznete v dnešním článku.  

Energie vs životní prostředí

Každý z nás může svým přístupem pozitivně, či negativně ovlivňovat životní prostředí. Naši praprarodiče neměli takové znalosti, jakými disponujeme v naší době. Takže například, když pálili cokoliv, co “bylo po ruce” netušili, že krom nepříjemného zápachu narušují i životní prostředí. V dnešní době zase jezdí po silnicích přebytek aut. Ani my tak životnímu prostředí nepomáháme. Je na čase začít více přispívat k dlouhodobé udržitelnosti naší krásné, modré planety. Pojďme společně mírnit dopady klimatických změn, aby se tu nám a našim dětem, žilo spokojeněji. Někomu se může zdát, že jde o maličkosti. Právě maličkosti může dělat každý a snižovat uhlíkovou stopu, kterou za sebou necháváme. I drobné změny se počítají. Nejen, že snížíte emise skleníkových plynů, ale ještě můžete ušetřit peníze. Ideální kombinace, že?

Jak se můžete zapojit vy?

  • Vybavte domácnost energeticky úspornou elektronikou.
  • Zhasínejte za sebou.
  • Využívejte úsporné žárovky.
  • Odpojujte počítač ze zásuvky po jeho vypnutí.
  • Při pořizování nových spotřebičů se zaměřujte na štítky, které udávají energetickou třídu. Nejúspornější spotřebiče budou mít označení A+++, naopak nejméně úsporné je označení G. 
  • Zvažte instalaci programovatelného termostatu, můžete snížit účty za topení a ohřev vody.  
  • Využívejte těsnění a izolaci, abyste zamezili úniku vzduchu.
  • Izolujte i půdní prostory.
  • Opětovně použijte různé obaly.
  • Třiďte papír, plast, kovy a sklo. 
  • Upřednostněte produkty v recyklovatelných obalech.
  • Kompostujte kuchyňský odpad. Právě zbytky jídel a bioodpad produkuje silný skleníkový plyn — metan.
  • Snažte se, aby se bioodpadu dostalo na skládky co nejméně.

Podrobněji o energii z obnovitelných zdrojů

Obnovitelné zdroje jsou vítr, slunce, voda, biomasa či geotermální zdroje. Oproti standardní elektřině mají tyto zdroje výhodu v tom, že nám umožňují vyrábět si vlastní energii. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, pak je dobré upravit váš dům. Například instalujete solární a fotovoltaické panely, začnete využívat tepelné čerpadlo, vyměníte starý kotel za ekologické vytápění a tak dále. 

Jak fungují dotace od EU z programu Nová zelená úsporám?

Program Nová zelená úsporám je cílený na vlastníky rodinných a bytových domů. A co je z čísel, uvedených na začátku článku, jasné? Rozhodně to, že díky programu zmíněné skupiny šetří budoucí výdaje jak za pitnou vodu, tak za energie. Kromě toho zhodnocují svou nemovitost za nižší prvotní náklady. Věřte, že investice například do tepelného čerpadla, fotovoltaiky, nebo zařízení na sběr dešťovky, bude mít velice rychlou návratnost.  

Energetika je největším zdrojem emisí skleníkových plynů v EU

Aktuální čísla ukazují, že více než 20 % energie spotřebované v EU pochází právě z obnovitelných zdrojů. Cílem je dosáhnout 32 % do roku 2030. V září 2022 dokonce parlament požadoval navýšení 32 % na 45 %. 

Další velkou roli hraje ruská agrese na Ukrajině a závislost EU na ruských fosilních palivech. Dá se očekávat, že parlament bude hledat další opatření, která by urychlila a zvýšila podíl obnovitelných zdrojů energie v EU. 

Příklady některých plánovaných opatření: 

  • Zkrácení lhůt pro udělování povolení projektům obnovitelných zdrojů.
  • Snížení byrokracie spojené s žádostmi o dotace.
  • Postupně by měla vymizet paliva z primární dřevní biomasy.
  • Úřady i stavební firmy by měly mít v EU podporu, aby bylo možné urychlit zavádění solárních zařízení v umělých stavbách.
  • Snížení spotřeby vytápění pomocí zavedení velkého počtu nových tepelných čerpadel.

Jak fungují dotace z EU?

Cílem dotací z EU je zajištění srovnatelné kvality života a umožnění rovných příležitostí firmám na mezinárodních trzích. Dotace se vždy rozdělují v určitých cyklech. Těm se odborně říká “programové období”. Každému období odpovídá výše peněz, která do naší země z Bruselu putuje. Peníze se dále dělí do operačních programů. Ty se štěpí na programy podpory, které jsou specificky zaměřené. Každý program má svůj cíl a rozpočet. Zájemce o dotace se musí přihlásit po tzv. Vyhlášení výzvy. Název zní honosně, ale ve výsledku se Vyhlášením výzvy rozumí zveřejnění podmínek, které stanovují pravidla pro žadatele. Určují například, jaký projekt může o peníze žádat či jak vysoké dotace mohou žadatelé obdržet. Po splnění podmínek peníze putují k jednotlivým žadatelům.

Kdo může žádat o dotace? 

Pro nás je důležité téma energií, proto nás zajímá program Nová zelená úsporám. Zažádat o dotace může soukromá i fyzická osoba. Žádat musí v každém případě majitel rodinného domu s podlahovou plochou do 350m2. Majitel může žádat v případě, že se rozhodl využívat solární energii. Fotovoltaický systém musí být větší než 2kWp, maximálně však 10kWp. V tomto případě je maximální výše dotace 50 % investičních nákladů vč. DPH. S cenami z roku 2022 bylo možné získat dotace ve výši až 200.000,- na jeden rodinný dům. 

Naopak na dotaci nemá nárok žadatel, který již v minulosti čerpal podporu na výstavbu novostavby v nízkoenergetickém, nebo pasivním standardu.

Žádat můžete o dotace ve 3 skupinách: 

  • Na fotovoltaickou elektrárnu s hybridním střídačem a s akumulací přebytku do baterie.
  • Na fotovoltaickou elektrárnu bez baterií s akumulací energie do ohřevu.
  • Na kombinaci fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem.

Co všechno potřebujete vědět, pokud chcete žádat o dotaci?

Ke každé dotaci se váže povinnost přizpůsobit projekt tak, aby splňoval podmínky příslušného dotačního programu. Z toho důvodu je dobré najít energetického specialistu a začít s ním spolupracovat. Budeme potěšeni, pokud využijete právě naše služby. Společně se pustíme do úpravy vašeho projektu, abyste na dotace dosáhli. Poradíme vám, pokud zjistíme, že váš záměr může podléhat schválení stavebním, nebo jiným úřadem, souhlasu sousedů a podobně. Společně tak předejdeme případným nedorozuměním, která mohou později protáhnout další jednání. 

Je třeba vypracovat odborný posudek. Ten se zpravidla skládá ze dvou částí – projektové dokumentace a energetického hodnocení budovy.  

Dalším krokem je tzv. elektronická identita. Pro založení účtu uživatele v AIS SFŽP ČR je nutné ověřit uživatele prostřednictvím elektronické identifikace. K tomu slouží Portál národního bodu pro identifikaci a autentizaci. Pokud ho nemáte zřízen, je potřeba se nejprve zaregistrovat na portálu eidentita.cz. Jakmile máte tento krok za sebou, přichází na řadu vyplnění elektronické žádosti o dotaci. Tu můžete vyplnit buď sami, nebo můžete pověřit jinou osobu. Žádost bude procházet kontrolou a vy musíte vydržet, dokud vám nedorazí akceptační dopis. Až dorazí, znamená to, že je vaše žádost schválena a začíná další fáze. 

Odstartovala lhůta 24 až 36 měsíců

Délka této doby se dělí podle typu opatření, které máte na provedení podpořených opatření dotacemi a jejich doložení fondu. S pracemi můžete začít již před podáním žádosti, v průběhu jejího hodnocení, nebo až po doručení akceptačního dopisu. 

A pozor!

Až budete vybírat dodavatele výrobků i materiálů, buďte velice obezřetní. Nikdy se nevyplácí šetřit peníze za každou cenu na úkor kvality. Opět rádi nabídneme naši pomoc, protože víme, že i kvalitní výrobek nemusí vlivem špatné instalace plnit správně svou funkci. Proto vám s výběrem montážní firmy pomůžeme. Vybereme firmu prověřenou, spolehlivou, která zaručeně poskytuje profesionální služby. Chcete poradit, jak vybrat vhodnou montážní firmu? Pak nám napište přes kontaktní formulář a my vám prozradíme, jak ve vaší konkrétní situaci pokračovat dále. 

Po předání hotové práce od montéra je třeba vrátit se k fondu. Fondu je nutné doložit všechny provedené práce. Doložení realizace provedete sami, nebo (stejně jako v případě podání žádosti) vámi zmocněná osoba. V tomto případě je třeba vyplnit příslušné části v systému AIS SFŽP ČR. Dále musíte nahrát digitalizované doklady o realizaci.

Čekání na výplatu

V případě fotovoltaické dotace se dotace vyplácí na základě vydání kladného rozhodnutí. Znamená to tedy, že veškeré práce musíte uhradit sami a dotace přijde zpětně. Dorazí na bankovní účet, který uvedete v AIS SFŽP ČR. Výše podpory může být upravena na základě doložených podkladů a případného omezení veřejné podpory. 

Zajímá vás, jak se sníží náklady na energie, pokud se rozhodnete jít cestou obnovitelných zdrojů? Přečtěte si náš článek, který se tomuto tématu věnuje. Vidíte, že veškeré práce spojené s žádostí o dotace jsou časově náročné a je třeba jistá míra technických znalostí a zkušeností v komunikaci s firmami v oboru. Nenechte se poměrně náročným procesem odradit. Pomůžeme vám s výběrem firmy, přípravou podkladů a dohlédneme na správné provedení instalace zařízení. Stačí se na nás obrátit.

Další články

Další články
5 + 1 důvodů proč se stát energeticky nezávislý

Jste energeticky nezávislá firma, či domácnost? Energetická nezávislost označuje míru soběstačnosti objektu na externích zdrojích. V současné době, kdy ceny energií dosáhly historického maxima, se tento pojem využívá čím dál…

Přečíst článek
Kdo je Energomonk a jak vám pomůže ušetřit na...

Na našem trhu je celá řada společností, které se zaměřují na instalace fotovoltaiky, tepelná čerpadla a další přístroje. Chrlí jednu radu za druhou, jak mohou firmy a domácnosti šetřit na…

Přečíst článek
Vyplatí se pořídit tepelné čerpadlo?

Rádi byste před novou topnou sezónou snížili náklady za vytápění? Pro které objekty se tepelné čerpadlo vyplatí, a pro které ne? Tepelná čerpadla v posledních měsících zažívají nevídaný zájem o…

Přečíst článek
Jaký bude dlouhodobý vývoj cen plynu a elektřiny pro rok...

Ceny plynu a elektřiny budou i letos okupovat horní hranice zastropovaných cen. Zajímá vás, jak se budou ceny obou komodit měnit letos a příští rok? To schvalujeme, nicméně odhady se…

Přečíst článek
Co si představit pod pojmem energetické úsporné...

“Zdražování energií!”, “Je třeba šetřit energie.”, “Je nutné, aby domácnosti i firmy zacházely hospodárněji s energiemi”, podobná spojení se kolem nás objevují snad ze všech médií čím dál tím častěji,…

Přečíst článek
Jak vybrat firmu pro instalaci tepelného čerpadla nebo...

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo. Už víte, jak fungují, už víte, že se vám vyplatí, ale víte už, jaká firma vám je nainstaluje? Dnes se zaměříme právě na to, jak poznat…

Přečíst článek
Jak vytvořit energeticky nezávislé bydlení?

Plánujete stavbu domu? Hledáte cesty, jak ušetřit? A víte, že existuje cesta, která vás oprostí od sledování zvyšujících se cen energií? Jde o poměrně nový koncept, ale v Čechách se…

Přečíst článek
Jaká je návratnost fotovoltaiky?

Fotovoltaika – černé panely, které můžeme potkávat ve velkém množství na polích, nebo v menším množství na střechách domů. Jednotlivé panely využívají sluneční záření a pomocí fotoelektrického jevu na velkoplošných…

Přečíst článek